Podczas pokonywania kolejnych szlaków spore znaczenie ma obuwie. To ono wpływa na komfort w trakcie stawiania kolejnych kroków. Dlatego też dokonując wyboru zawsze chce się zdecydować na dobre buty trekkingowe. Jednak każde z nich posiada pewne cechy i wzbogacone może być również o dodatkowe technologie. Jak się w tym nie pogubić i wybrać dla siebie najlepszy model, który posłuży naprawdę długo?
Dla wielu osób podstawowym pytaniem jest, czy wybrać buty trekkingowe wysokie, czy niskie. Różnic pomiędzy nimi jest dostatecznie sporo. Buty trekkingowe wysokie zapewnią lepszą ochronę w sytuacji, gdy śnieg lub woda mogłyby dostać się do wnętrza. Taka sytuacja może szybko sprawić, że zamoknie również skarpeta, przez co komfort podczas reszty trasy zdecydowanie ucierpi. Obuwie z krótką cholewką na pewno można zaliczyć do lżejszych, przez co np. latem może być wygodniejszym rozwiązaniem, bo nie będzie powodować przegrzania.
Buty trekkingowe wysokie męskie i damskie są logicznym pomysłem w przypadku wyprawy w wysokie rejony gór. Osoby, które posiadają mniejsze doświadczenie w pieszych wycieczkach również powinny skłonić się ku tego rodzaju obuwia. Powodem jest większa ochrona stawu skokowego, który narażony jest na urazy, szczególnie gdy każdy krok stawiany jest na pochyłej lub nierównej powierzchni. Zaletą tego wyboru jest także to, że damskie buty trekkingowe wysokie dostępne są w wielu modnych, kolorowych wariantach, które nieraz wyglądają naprawdę oryginalnie.
Przyjęło się, że buty trekkingowe niskie zarezerwowane są dla bardziej doświadczonych bywalców gór. Oczywiście nie zawsze musi tak być, jednak nie da się ukryć, że ten rodzaj mniej chroni kostki. Buty trekkingowe niskie męskie tak samo jak i buty trekkingowe niskie damskie posiadają jednak również sporo zalet. Zapewniają one większą przewiewność oraz mniejsze zmęczenie stopy. Te cechy będą przydatne na płaskich ścieżkach oraz podczas ciepłego lata.
Membrana ma za zadanie sprawić, aby woda nie przedostawała się do wnętrza obuwia. W związku z tym wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto praktykuje górskie wędrówki. Buty trekkingowe bez membrany jednak również mają swoje zalety. Brak tego elementu sprawi, że oddychalność będzie większa, więc istnieje mniejsze ryzyko, że skarpeta może stać się wilgotna od potu, który nie został odprowadzony na zewnątrz. W upalne dni polecane więc jest obuwie niewyposażone w membranę.
Wybierając buty trekkingowe z membraną męskie lub damskie można zapewnić sobie doskonałą ochronę, nawet jeśli warunki na trasie nie są sprzyjające. Zawsze mówi się, że pogoda w górach zmienia się zdecydowanie szybciej niż gdziekolwiek indziej. Mając na stopach nawet niskie buty trekkingowe z membraną można czuć się zabezpieczonym, że gwałtowny, intensywny deszcz nie będzie problemem. Ten element obuwia zbudowany jest w specjalny sposób, tak, by woda nie mogła wsiąknąć do wewnątrz.
Najpopularniejszą technologią jest GORE-TEX. Nic więc dziwnego, że buty trekkingowe męskie Gore-Tex czy modele damskie cieszą się tak dużą popularnością. Technologia ta ma zastosowanie w obuwiu najwyższej jakości i jest wykorzystywana u wielu najlepszych producentów. Niektóre z firm postawiły jednak na swój własny pomysł. Warto pamiętać, że odpowiednie buty trekkingowe to nie tylko skóra czy membrana. Znaczenie ma całokształt, a konkretne elementy wpływają po prostu na dostosowanie danego modelu do warunków, w jakich najczęściej będzie się go używać.
W butach trekkingowych duże znaczenie ma podeszwa. Ostatecznie to na niej spoczywa cały nacisk podczas kolejnych kroków. Warto pamiętać, że podeszwa musi poradzić sobie ze zmieniającą się nawierzchnią oraz z ciężarem, który nieraz jest spory ze względu na to co jest dodatkowo umieszczone w plecaku. Często tę część obuwia dzieli się na miękką i twardą. Ta pierwsza polecana jest na trasy, które nie są zbyt wymagające i elastyczność podeszwy nie wpłynie na nadmierne odczuwanie każdego położenia stopy na nawierzchni.
Twarda podeszwa to najczęstsze rozwiązanie w butach, które polecane są na trudniejsze szlaki. Może mieć ona też swoje zastosowanie w obuwiu przystosowanym do noszenia raków. Buty trekkingowe posiadają też podeszwę Vibram. Ma ona na celu znaczną poprawę przyczepności. Łatwo zauważyć czy dany model ją posiada, ponieważ na spodzie znajduje się charakterystyczna żółta etykieta. Jeśli np. buty trekkingowe damskie są dobrze dopasowane to podeszwa Vibram powinna też pozytywnie wpłynąć na odpowiednią amortyzację.
W ofertach wielu producentów coraz częściej dostępne są buty trekkingowe damskie i męskie z podeszwą Vibram. Najważniejsze jest to, że nie ma znaczenia doświadczenie czy trudność zaplanowanej trasy. Każdemu może przydać się większa przyczepność, ponieważ warunki w górach często się zmieniają i mogą okazać się inne niż podczas planowania wyprawy. Może to być także konieczność, jeśli wszystko wskazuje na to, że droga będzie pełna śniegu.
Artykuł sponsorowany.