Jeśli zastanawiasz się jak dobrać rozmiar butów w góry, tak aby później nie żałować swojej decyzji to zastosuj się do poniższych 6 porad.
1. Mierz buty w skarpetach do trekkinguMierząc buty górskie zdarza się, że zapominamy o tym, że podczas wędrówek zazwyczaj zakładamy na stopy skarpety grubsze od tych, w których chodzimy na co dzień. W warunkach zimowych zdarza się, że mamy na stopach nawet dwie pary skarpet. To oczywiście ma wpływ na nasze poczucie komfortu podczas górskich aktywności, dlatego weź to pod uwagę czasie zakupów. Do sklepu zabierz ze sobą swoje skarpety lub poproś sprzedawcę o parę „testówek”, które z pewnością otrzymasz.
2. Wybierz kilka różnych modeliNie jest łatwo dobrać rozmiar buta trekkingowego, dlatego najlepiej przymierzyć jak najwięcej modeli różnych marek. Wiele zależy od budowy Twojej stopy, bo poszczególni producenci szyją węższe lub szersze obuwie. Jeśli Twoja stopa należy do tych węższych to z być może dobrze poczujesz się np. w butach marki Garmont, Salewa czy Scarpa. W przypadku szerszej stopy warto zwrócić uwagę na obuwie Meindl czy La Sportiva. W tym miejscu zaznaczę, że tak naprawdę wszystko zależy od tego jak dany but leży na Twojej stopie. Nie jest powiedziane, że mając szeroką stopę nie możesz chodzić w butach Garmonta, lub w obuwiu Meindla jeśli Twoja stopa należy do tych węższych (dodatkowa wkładka to też sposób na szerokie buty 😄).
3. Wyjmij wkładkę i stań na niejUdało Ci się wybrać kilka ciekawych modeli? Teraz pora je zmierzyć, jednak aby uniknąć czasochłonnego rytuału zakładania i wiązania obuwia wyjmij z każdej pary wkładkę i stań na niej. Rozmiar numeryczny schodzi w tym momencie na dalszy plan, gdyż tak naprawdę co producent, to inna rozmiarówka 😄. Liczy się odpowiednia długość wkładki w centymetrach. Przyjmuje się, że wkładka w butach trekkingowych powinna być dłuższa o około 0,5 do 1 cm. Jeśli w tym momencie zastanawiasz się czy zapas w bucie trekkingowym, który Cię interesuje powinien wynosić 0,5 czy 1 cm to najpierw odpowiedz sobie na pytanie jak zamierzasz użytkować buty górskie.
Czytaj również: Podeszwa Vibram – czym jest i dlaczego zrewolucjonizowała rynek outdoor?
Kupując buty uniwersalne, czterosezonowe wybierz wkładkę dłuższą o 1 cm, bo będziesz zakładać do nich w zimie parę, może nawet dwie grubych skarpet. Podczas wysiłku Twoja stopa puchnie, potrzebujesz zatem odpowiedniej ilości miejsca aby uniknąć otarć, odcisków czy bolących palców podczas zejść. 1 cm luzu w butach będzie tutaj idealnym rozwiązaniem.
Z drugiej strony jeśli zamierzasz kupić buty na sezon letni (np. niskie podejściówki) to zdecydowanie lepiej wybrać rozmiar o wkładce z dodatkowym 0,5 cm. Do takich butów zakładasz zwykle cienką skarpetę żeby nie przegrzewać stóp. Poza tym, nikt z nas nie lubi uczucia „pływania” w bucie ;].
4. Pięta musi być stabilna!Przymierzając buty górskie zwróć uwagę na ułożenie pięty. W porządnie zasznurowanych butach pięta nie może poruszać się swobodnie w pionie i poziomie. Pamiętaj o tym, by mierzyć oba buty. Nasze stopy nie są symetryczne, dlatego mogą wystąpić minimalne różnice pomiędzy ich długością.
Dobrze dobrane buty trekkingowe stabilizują piętę i staw skokowy. Jest to bardzo ważne, bo pozwala uniknąć niechcianych urazów takich jak skręcecnia czy zwichnięcia, do których dochodzi często podczas charakterystycznego podwinięcia stopy. Dobrze dobrane buty znacząco ograniczą ryzyko kontuzji w takich momentach.
5. Liczy się odpowiednia poraKiedy mierzyć buty trekkingowe? To wcale nie takie oczywiste! Pora dnia ma tutaj nie lada znaczenie. Odpowiadając krótko i zwięźle – najlepiej mierzyć buty późnym popołudniem lub wieczorem, kiedy Twoja stopa jest już zmęczona całym dniem i lekko opuchnięta. Tak właśnie wygląda stopa po długim trekkingu, jej obwód jest większy i musisz uwzględnić to podczas wyboru rozmiaru.
6. Przejdź się po sklepieMając oba buty na nogach zrób sobie krótki spacer. Jeśli masz taką możliwość stań na krawędzi schodów lub pochylni. W przypadku gdy nie znajdziesz takich powierzchni w sklepie możesz spróbować kopnąć kilka razy czubkami butów w podłogę. W ten sposób imitujesz ruch stopy w bucie podczas schodzenia i sprawdzisz czy rozmiar obuwia jest odpowiedni. W dobrze dobranych butach trekkingowych palce nie dotykają czubków butów, a pięta pozostaje na swoim miejscu.
Co w przypadku, gdy nie masz możliwości przymierzenia butów w sklepie stacjonarnym i pozostaje Ci jedynie zamówienie w e-sklepie? Sytuacja ta z pewnością jest bardziej skomplikowana, jednak kilka z powyższych wskazówek ma zastosowanie również tu. W szczególności właściwe zmierzenie stopy ma kluczowe znaczenie.
Znając długość stopy możesz zestawić ją z tabelami rozmiarów obuwia poszczególnych producentów i na tej podstawie wybrać dany model. Osobiście radzę zamówić dwie, a nawet trzy pary tego samego modelu by móc je przymierzyć i porównać w domowym zaciszu. Każdy e-sklep posiada politykę zwrotów, często darmowych zatem nic nie stoi na przeszkodzie aby dokonać zakupu, a następnie zwrócić część produktów.
Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w wyborze butów trekkingowych, którymi będziesz cieszyć się podczas górskich aktywności. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu uda Ci się dokonać udanego zakupu – zostaw kilka słów w komentarzu. Będzie mi bardzo miło :] Wszelkie uwagi dotyczące artykułu również są mile widzane.
1 Comment
Kupując buty trekkingowe zwróćmy uwagę na wkładki w nich zamieszczone albo kupmy własne. Wkładki do butów trekkingowych to ulga dla stóp po kilkugodzinnym chodzeniu. Nie tylko amortyzują wstrząsy podczas chodzenia, ale także utrzymują ją w prawidłowej pozycji. Prawidłowo dobrana wkładka odciąża więc też nasz kręgosłup. … A Tteż nie zawsze za pierszym razem możemy trafić na odpowiednią.